Nowoczesne narożniki na wymiar – czym powinny się cechować?

Narożniki na wymiar przyjmujące formy litery „L” lub „U” to coraz popularniejsze meble w polskich domach. Są wielofunkcyjne i często stanowią nie tylko praktyczny, ale i stylowy element wystroju. Ze względu na duży wybór materiałów i możliwość dostosowania całości do indywidualnych potrzeb, narożniki na wymiar znajdą zastosowanie we wnętrzach urządzanych w różnych stylach, takich jak styl skandynawski, glamour czy loftowy. Czym powinny się cechować? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Funkcjonalność i ergonomia

Narożniki robione na wymiar są przez ludzi zamawiane właśnie po to, aby zapewnić im to, czego nie miały gotowe modele ze sklepów. Chodzi tutaj nie tylko o dostosowane do pomieszczenia wymiary, ale również o funkcjonalność i ergonomię. Narożnik powinien być więc dopasowany do specyfiki miejsca, w którym stoi i do potrzeb domowników. Warto zdecydować wcześniej o wypełnieniu, twardości siedziska, regulacji zagłówków czy też schowkach na pościel, jeśli narożnik będzie wyposażony w funkcję spania. Jeśli chodzi o ostatni wariant, to kwestia wygody jest szalenie ważna. Tego rodzaju narożnik za dnia powinien być wygodny podczas relaksu, a w nocy umożliwiać komfortowy sen i regenerację po całym dniu.

Wysoka jakość wykonania i materiałów

Nowoczesne narożniki na wymiar dają wielkie pole do popisu osobom, które chcą od zera zaprojektować mebel. Już na etapie planowania mebla warto uwzględnić materiały, z których będzie on wykonany. Narożnik, który często stanowi inwestycję na wiele lat, powinien być wykonany z wysokiej jakości elementów. Dadzą one gwarancję tego, że mimo częstej eksploatacji, na przykład rozkładania narożnika, wszelkie mechanizmy będą odporne na awarie. Jakością i funkcjonalnością należy się również kierować podczas wyboru tapicerki. Alergikom zaleca się tkaniny odporne na gromadzenie się kurzu i łatwe do zachowania w czystości. Ten drugi czynnik jest równie ważne w przypadkach, kiedy w domu jednym z lokatorów jest kot lub pies. Warto celować w tkaniny, które są odporniejsze na blaknięcie, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a wówczas narożnik przez długi czas będzie zachwycał pięknym wyglądem i nie będzie wymagał napraw.

Dodatkowe funkcje

Nie są one obowiązkowe, ale szalenie modne i wygodne. Chodzi tutaj na przykład o regulację oparcia i podnóżka, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć odpowiednią pozycję podczas relaksu, lektury czy oglądania filmów w salonie. Funkcja relaks w nowoczesnych narożnikach może być obsługiwana zarówno za pomocą dźwigni, jak i specjalnych paneli elektrycznych, dzięki czemu regulowanie pozycji poszczególnych elementów jest jeszcze wygodniejsze. Coraz większą popularnością cieszą się tapicerowane narożniki, które mają wbudowany regał na książki, pilota do telewizora i inne drobiazgi. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w salonie i sprawia, że najpilniejsze drobiazgi zawsze znajdują się pod ręką. Ostatnim krzykiem mody są również narożniki z wbudowanym blatem, które sprawiają, że dodatkowy stolik kawowy nie jest potrzebny.