Olej z oregano — jaką formę wybrać?

Olej z oregano można znaleźć w aptekach i sklepach zielarskich, zarówno w formie kapsułek, jak i kropli. Wybierając postać preparatu, należy wziąć pod uwagę nie tylko cel terapii, ale i jego właściwości organoleptyczne, bowiem skondensowana substancja ma specyficzny smak i właściwości drażniące.

Olejek z oregano — formy suplementu

Olejek eteryczny pozyskiwany z oregano występuje w postaci płynnej i kapsułek. Ekstrakty z oregano charakteryzują się ostrym smakiem, który nie dla każdego będzie łatwy do przyjęcia drogą doustną.

  • Najwygodniejszą postacią są kapsułki. Płynna substancja zamknięta jest wewnątrz bezzapachowej powłoki, co ułatwia jej połknięcie. Taka postać olejku pozwala również na dokładne monitorowanie dawki suplementu.

  • Olejek z oregano można też przyjmować w formie kropli rozpuszczonych w większej objętości, np. w wodzie lub smoothie.

Ważne jest, aby wybrać olejek z oregano w czystej postaci, bez domieszki innych olei. Istotny jest także sposób pozyskiwania substancji — proces powinien przebiegać bez użycia substancji chemicznych.

Olejek z oregano — zastosowanie wewnętrzne

Olejek z oregano jest cenionym panaceum na dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego. Ekstrakty z lebiodki zmniejszają stany zapalne układu trawienia, stymulują układ immunologiczny i wspierają funkcjonowanie układu krążenia. Tymol, wchodzący w skład olejku z oregano odznacza się silnymi właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Mechanizm jego działania polega na denaturacji białek drobnoustrojów. Jest to więc związek charakteryzujący się mocnym działaniem i powinien być rozważnie stosowany.

Olejek z oregano doustnie przyjmowany jest w formie kapsułek lub kropli. Niezależnie od postaci, nie można zapomnieć o prawidłowym dawkowaniu i zachowaniu ostrożności podczas przyjmowania ekstraktu. Tymol, posiada właściwości drażniące i ostry smak. Zaleca się, aby 1-2 krople olejku rozcieńczyć w szklance wody, mleka, jogurtu lub soku.

Dawkowanie jest uzależnione od rodzaju dolegliwości i objawów. Zarówno w profilaktyce, jak i w terapii, należy kierować się wytycznymi zawartymi w ulotce. Kuracja doustna olejkiem z oregano nie może trwać dłużej niż 7 dni, z uwagi na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, w tym zniszczenia mikrobiomu zasiedlającego jelita.

Olejek z oregano — zastosowanie zewnętrzne

Olejek z oregano jest ceniony.z uwagi na swoje właściwości kosmetyczne. Jest skutecznym środkiem na grzybicę, trądzik i zmiany zapalne skóry. Wykazuje również działanie pobudzające i antyoksydacyjne.

Tymol, ma działanie drażniące również wobec skóry. Dlatego przed umieszczeniem olejku z oregano bezpośrednio na ciele, należy go rozcieńczyć w niewielkiej ilości wody lub innego oleju, np. oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Olejek z oregano można również dodawać do kosmetyków pielęgnacyjnych. Olejek z oregano można stosować do kąpieli i do kosmetyków do pielęgnacji stóp. Preparat wspomaga walkę z grzybicą, szczególnie skutecznie hamuje rozwój drożdżaków.

Olejek z oregano może być także używany w formie inhalacji. Również w tej postaci dawkowanie jest ostrożne, należy rozpuścić 2-3 krople w naczyniu z gorącą wodą. Zalecany jest przy katarze i niedrożnych zatokach.