Jakie wymogi musi spełnić pomieszczenie, w którym znajdzie się kocioł na pellet?

Kotły na pellet coraz częściej pojawiają się w domach Polaków. Nie powinno to dziwić — są one niezwykle efektywne pod względem ekonomicznym. W naszym artykule przyjrzymy się ważnej kwestii: wymogom dotyczącym miejsca, w którym będą one zamontowane.

Od czego zależą wymagania, dotyczące miejsca montażu kotła na pellet?

Polskie przepisy odrębnie określają wymogi dotyczące miejsca montażu kotłów na pellet o mocy do 25 kW i powyżej 25 kW. Większość urządzeń, stosowanych w domach jednorodzinnych, zalicza się do pierwszej z wymienionych kategorii. Podczas zakupów należy jednak zachować ostrożność, pamiętając, że nawet w ramach tego samego modelu omawianego sprzętu występują niekiedy znaczące różnice parametrów. 

Sytuację taką możemy zobaczyć na przykład na stronie jednego z renomowanych dystrybutorów systemów grzewczych — prezentowane tam, pozornie identyczne kotły na pellet, mogą mieć moc od 14 kW do 36 kW. Warto więc, wybierając konkretne rozwiązanie, w pierwszej kolejności sprawdzić wspomniane dane, a dopiero później pomyśleć o pomieszczeniu, w którym znajdzie się piec.

Dofinansowanie montażu kotłów na pellet — na co zwrócić uwagę?

Wiele osób montuje obecnie kotły na pellet w ramach termomodernizacji, finansowanej z programu Czyste Powietrze. Nie będziemy go tu szczegółowo opisywać — osoby zainteresowane tematem odsyłamy na stronę https://sevro.pl/dofinansowanie-dla-kotlow-pelletowych/, gdzie znajdą wyczerpujące informacje o tej formie wsparcia. 

Dla naszych dalszych rozważań istotne jest jednak to, że pierwszym krokiem do otrzymania wspomnianej dotacji jest wykonanie audytu energetycznego. Warto poczekać z określeniem lokalizacji kotłowni do czasu jego sporządzenia, może się bowiem okazać, że potrzebna moc pieca jest większa niż zakładana na początku, a kotłownia musi spełnić dodatkowe wymogi.

Jakie warunki powinna spełniać kotłownia z piecem na pellet o mocy do 25 kW?

Pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany kocioł na pellet o mocy do 25 kW, powinno mieć co najmniej 2,2 metra wysokości oraz niepalną podłogę (istnieje możliwość odstąpienia od tego ostatniego wymogu pod warunkiem pokrycia posadzki blachą o grubości 0,7 mm). Ponadto kotłownia taka musi:

  • znajdować się na parterze lub w podpiwniczeniu domu;
  • być samodzielnym pomieszczeniem, oddzielonym od reszty budynku drzwiami niepalnymi o klasie odporności co najmniej 0,5;
  • posiadać okna o powierzchni odpowiadającej 1/15 powierzchni podłogi oraz — dodatkowo — sztuczne oświetlenie.

Normy regulują również usytuowanie samego kotła. Pomiędzy nim a ścianą powinna znajdować się wolna przestrzeń: 70 cm  z tyłu, 100 cm z boku i 200 cm z przodu.

Gdzie zamontować kocioł na pellet o mocy przekraczającej 25 kW?

Pomieszczenia, w których zostaną zainstalowane kotły na pellet o mocy przekraczającej 25 kW, powinny spełniać szereg dodatkowych wymogów. W tym wypadku należy np. zamontować stalowe lub obite blachą drzwi pomiędzy kotłownią a składem opału. Poza tym:

  • wysokość pomieszczenia musi być co najmniej dwukrotnie wyższa od wysokości pieca (nie może być jednak nigdy niższa niż 2,5 metra, chyba że kocioł zasypywany jest z góry — w takiej sytuacji wystarczą 2 metry);
  • odstęp od ścian powinien wynosić: 0,5 długości urządzenia z przodu, 100 cm po bokach i  70 cm z tyłu.

Oczywiście konieczne jest również spełnienie tych warunków, które odnoszą się do pomieszczeń dla kotłów o mocy do 25 kW (np. usytuowanie kotłowni na poziomie terenu lub w kondygnacji podziemnej).