Czy można sprzedać gotową spółkę?

Spółki prawa handlowego cieszą się ogromną popularnością, będąc powszechnie spotykanym tworem prawnym w obrocie gospodarczym. Nic więc dziwnego, że gotowe spółki, z uregulowaną sytuacją prawną, stają się obiektem zainteresowania wielu przedsiębiorców. Czy można sprzedać gotową spółkę? Oczywiście, że tak. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Gotowe spółki i ich krótka charakterystyka

Sprzedaż spółek to transakcja, która stała się dziś powszechnością. To konstrukcje prawne, które nie posiadają żadnej historii. W związku z tym często nazywane są czystymi podmiotami gospodarczymi. Cechą charakterystyczną jest fakt, że gotowe spółki na sprzedaż wyposażone zostały we wszystkie niezbędne atrybuty formalne. W związku z tym posiadają numer NIP, numer KRS czy numer REGON. Oprócz tego spółki są także wprowadzone do systemu VAT / VAT-EU. Są podmiotami gotowymi do działania na rynku.

Kupno spółek gotowych — dlaczego warto?

Kupno gotowej spółki niesie za sobą szeroką gamę wielu korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które pozwala na ogromną oszczędność czasu. Do dyspozycji dostajemy gotowy twór prawny, który będzie mógł od razu generować dla nas zysk. Co więcej, zakup gotowej spółki to jednocześnie ominięcie wszelkich niezbędnych formalności, które należy dopełnić, by móc legalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, funkcjonować w obrocie. Dzięki temu, gotowe spółki umożliwiają działanie od razu po zakupie.

Jak wygląda sprzedaż spółek?

Sprzedaż nowo założonych spółek, bez historii, odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem profesjonalnych agencji, które zawodowo zajmują się sprzedażą gotowych spółek. Dzięki ich pomocy sprzedaż, czy zakup przebiega o wiele sprawniej; zajmują się oni bowiem wszelkimi formalnościami. Ponadto istnieje także możliwość zakupu spółki, która już funkcjonuje w obrocie, posiada swoją historię oraz dorobek czy renomę. W takim przypadku procedura wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim polega na spłacie wszystkich udziałowców.

Co więcej, sprzedaż działającej w obrocie spółki wymaga zgody wszystkich, bądź większości udziałowców. Nowi wspólnicy mogą działać w zakupionej spółce już od momentu podpisania umowy sprzedaży. To od tego czasu można reprezentować zakupioną spółkę, wystawiać w jej imieniu faktury, czy wykonywać inne czynności w ramach jej działalności. Postaw na sprawdzone rozwiązania, jakim jest zakup gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej czy innej i ciesz się z jej użytkowania przez długi czas.