Tak jak każdy inny rodzaj ubezpieczenia, polisa auta pozwala zabezpieczyć się przed kosztownymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Jej posiadanie to jednak nie tylko wsparcie, ale też obowiązek — w swoim podstawowym zakresie (Third Party) ubezpieczenie samochodu jest wymagane, by zgodnie z prawem kierować pojazdami na brytyjskich drogach.
Jest to więc wydatek, który nie ominie żadnego kierowcy i nie powinno dziwić, że kwestia tego ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w UK, budzi powszechne zainteresowanie.
Odpowiedź na to pytanie jest jednak o tyle skomplikowana, że oferty przygotowywane są indywidualnie. Oznacza to, że nawet jeśli mamy taki sam samochód lub podobne doświadczenie za kierownicą, jak któryś z naszych znajomych, nie możemy oczekiwać, że za ubezpieczenie zapłacimy dokładnie tyle samo. Co więcej, jeden kierowca może otrzymać bardzo różne oferty w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Z czego to wynika? Na ostateczny koszt wpływa wiele czynników, a w dodatku ubezpieczyciele mogą różnie je oceniać.
Przykłady czynników, które wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu
Poniżej omówimy krótko cztery rzeczy, które są brane pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyliczania ceny polisy dla konkretnego kierowcy. Nie jest to oczywiście pełna lista. Podane przykłady mają jedynie zaprezentować to, jak różne, a czasem wręcz nieoczekiwane kwestie mogą wpływać na koszt ubezpieczenia.
Wiek i doświadczenie kierowcy
Ten punkt z pewnością nie jest zaskoczeniem. Od lat wiadomo, że osoba kupująca ubezpieczenie po raz pierwszy musi liczyć się ze znacznie większym wydatkiem niż ktoś, kto ma wieloletnią historię bezszkodowej jazdy. Nie stoi za tym jednak sam brak zniżek, ale też statystyki wypadków drogowych, które pokazują, że pojawienie się szkód jest bardziej prawdopodobne w przypadku kierowców bez doświadczenia.
Ubezpieczony samochód
Marka, model, wiek, moc, a nawet przebieg ubezpieczanego auta są brane pod uwagę przy obliczaniu kosztu polisy. Dlaczego te kwestie są istotne? Warto wyjaśnić to na konkretnych przykładach. Im częściej korzystasz z auta, tym większe ryzyko udziału w kolizji — duży przebieg może więc podnieść cenę. Marka i model wpływają na cenę ewentualnej naprawy, np. części zamienne do luksusowego auta będą z reguły droższe. Podobnie jest w przypadku samochodów starych, które mogą łatwiej ulegać uszkodzeniom, a ich części mogą być trudno dostępne.
Historia bezszkodowej jazdy
Na podstawie zdarzeń drogowych, w których uczestniczył kierowca, ubezpieczyciel ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości. Stłuczki i wypadki, szczególnie jeśli zdarzają się regularnie, są dla firm ubezpieczeniowych jasnym sygnałem do podniesienia ceny proponowanej polisy. Za to wieloletnia historia bezszkodowej jazdy pokazuje, że jeździmy bezpiecznie i unikamy ryzyka na drodze, a więc możemy liczyć na atrakcyjniejsze warunki.
Miejsce zamieszkania i parkowania
Mieszkając w okolicy, w której często dochodzi do wypadków, musimy liczyć się z tym, że koszt naszej polisy może być droższy, nawet jeśli sami jeździmy bezszkodowo. Istotne jest również to, gdzie parkujemy — auto stojące na ulicy jest bardziej narażone na uszkodzenia niż to w garażu, co również może podnieść cenę.
Jak szukać ubezpieczenia samochodu w UK?
Jeśli nie chcesz spędzać wolnego czasu na samodzielnym przeglądaniu dostępnych ofert, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Doradcy ubezpieczeniowi doskonale znają rozwiązania proponowane przez poszczególnych ubezpieczycieli, dzięki czemu bez trudu znajdą opcje odpowiadające Twoim